top of page
Eszti-01.jpg

ESZTI vagyok

Űrmérnök vagyok.

 

2015-ben elmentem egy Skool foglalkozásra, és ott teljesen megváltozott az életem. Addig író akartam lenni, ezek után viszont a tudományok felé fordult az érdeklődésem, és végül űrmérnöknek tanultam az Egyesült Államokban, a Virginia Tech egyetemen. Jelenleg Brno-ban élek, és a Honeywell-nél dolgozom Safety & Reliability Aerospace Engineer pozícióban.

  • LinkedIn

Az én történetem

Mi a te szupererőd?

Az, hogy nagyon sokáig nem STEM területen akartam kikötni, és még menekültem is a tudományok elől, emiatt nagyon sokszor most egy teljesen másik szempontból tudom megvizsgálni a problémákat.
 

Mi az, amivel nap, mint nap foglalkozol a munkahelyeden?


Mint rendszerbiztonsági aerospace mérnök a napjaim nagyrészét FTA analízisekkel töltöm. Az FTA (Fault Tree Analysis) magyarul hiba fa elemzés, egy rendszerbiztonsági mérnöki módszer, amelyet gyakran alkalmaznak a repülőgépiparban (és más magas kockázatú iparágakban), hogy azonosítsák és elemezzék a potenciális meghibásodásokat egy komplex rendszerben. Az FTA egy deduktív (levezető) módszer, ami azt jelenti, hogy a rendszer legfelsőbb szintű hibájából indul ki, és logikai alapon visszakövetkezteti, hogy milyen hibák vezethettek ehhez az eseményhez. Így röviden rengeteget matekozom, nézek és rajzolok elektronikai rajzokat, ágrajzokat és az Excelt is sokat használom, azon gondolkodva, hogy mi a legrosszabb ami történhet, és hogyan.
 

Mit szeretsz a legjobban a munkádban?

A specializációm különleges hiszen megengedi, hogy sose kezdjek el csak egyetlen dologra fókuszálni. Tudok dolgozni repülőkön, űrhajókon egyaránt, és mivel rendszermérnök vagyok, igy azokon belül is millió különböző rendszerrel találkozom. Én ezt azért imádom, mivel így a munkám folyton változik, és mindig valami újon dolgozom. És persze az sem utolsó, hogy szerelmes vagyok a matematikába, és a repülőgép rendszerekbe is.
 

Mi a legnagyobb büszkeséged tech szakemberként?

Igaz már rengeteg díjam porosodik az iroda falán és a polcokon, a legnagyobb büszkeségem mégis az, hogy tudom inspirálni a következő generációt. Legfőképpen arra, hogy mennyire fontos, hogy egy ilyen úton is megmaradjunk önmagunk. Én nagyon meghatódtam amikor nemrég a saját irodámban körbenézve láthattam azt, hogy a személyiségem visszaköszönt minden centiméteren. Mert megtanultam szakembernek lenni ezekkel együtt, sőt kiegészitve ezekkel. Élethosszig szóló tanulás csodájának része, hogy megtanuljuk beleépiteni magunkat is.
 

Hogyan segített neked a Skool az elindulásban az informatikai pályán?

Író akartam lenni szinte egész életemben. Nem azért, mert nem tudtam hogy jó lehetnék STEM pályán is, hanem mert erre sem példát, sem lehetőséget nem láttam. Én sosem gondoltam, hogy egyszer majd programozni fogok, vagy mérnök leszek, mindez csak amiatt változott meg, hogy a Skoolon keresztül egyszer kipróbálhattam. Azóta én is aktívan dolgozom azon, hogy másoknak is meglegyen az a lehetősége, hogy rátalálhasson a szenvedélyére.
 

Szerinted miért lenne fontos hogy több lány válassza a tech szektort?

Mert nem azért ilyen kevés a számunk ezen a területen, mert ez őket nem érdekelné, vagy ne lehetnének benne nagyon jók. Hanem mert fiatalon mi nem úgy növünk föl (a legtöbbször) hogy erre sok példát látunk, vagy nagyon elénk lenne rakva, hogy próbáljuk ki. Nehéz olyanná válni amiről azt se tudjuk valójában micsoda, vagy annak az élménye milyen lehetne.
 

Te magad kit tekintesz példaképnek, honnan merítesz inspirációt?

Valódi példaképem sosem volt, de millió inspirációt merítek azokból, akikkel egyszerre jártam az utat, példál a Skoolos lányokból, akikkel szinte együtt nőttünk fel. Valamint a következő generációból, hogy mennyire előttük áll még az egész világ, és az, hogy mennyire inspiráló megadi nekik az első 3 lépcsőfokot, és végignézni, ahogy ők abból 3000000-t építenek.
 

Mit gondolsz, mi ennek az iparágnak a legnagyobb vonzereje? És mik a leghamisabb mítoszok?

Hogy mennyire változatos, sokszínű, állandóan fejlődő és változó. Mennyire sokféle ember meg tudja benne találni a helyét. És a legnagyobb mítosz, hogy adott módon kellene kinézni, vagy viselkedni, hogy jó szakemberek legyünk. Én ma már vidáman jelenek meg a dinós tolltartómmal, a rózsaszín ruháimban és masnival a hajamban a meetingeken, ahol a legtöbbször tíz, 40 pluszos férfi mérnök van.
 

Szerinted melyik lesz a következő évek meghatározó tech trendje, és miért?

Mindenféleképpen az AI. A tudatos mesterséges intelligencia használat része lesz mindannyiunk munkájának és hétköznapjainak is. Jelenleg a legérdemesebb megérteni, hogy valójában hogyan működnek ezek a szoftverek, mik a leggyakoribb hibáik és azok miből erednek. Meg kell tanulnunk látni és kihasználni a különbséget az emberi és a “mesterséges” gondolkodás között.
 

Kinek ajánlanád a Skoolt és miért?

Mindenkinek! Pont azért, mert nem az a cél, hogy minden lány STEM területen kössön ki, hanem hogy teljesebb tálcából tudjanak válogatni, hogy mit szeretnek és szeretnének csinálni. Hogy kipróbálhassák, milyen élményt nyújt nekik.


+1 kérdés: ha csak egy tanácsot adhatnál a lányoknak egy sikeres tech karrier elindításához, mi lenne az?

Nem csak az lehetsz amit látsz, hanem bőven lehetsz olyan is, amit nem. Ne félj kialakítani a saját utad, a saját tempódban.

bottom of page